Výstava akvarelů z Atelieru v Písku 26.3. v Kavárně psychiatrické nemocnice

Úvodní slovo k výstavě akvarelů z Atelieru v Písku.

Akvarel je prastará výtvarná technika, kterou lidstvo používá tisíce let – patrně už od dob starého Egypta. Zůstává stále oblíbený a poslední dobou prožívá renesanci.

Každý z nás si možná pamatuje ze základní školy malování vodou rozpustnými barvami- tzv „vodovkami“. Zdá se tedy, že je to vlastně úplně jednoduchá technika pro děti. Ale zdání klame, není to tak úplně jednoduché a kdo někdy zkoušel namalovat akvarel, vám to potvrdí. Chceme li využít všechny možnosti, které tato úžasná technika malby skýtá, máme se co učit hezkou řádku let!

Jsme skupina odvážných žen, která se do akvarelu pustila vloni na jaře. Baví nás, že si můžeme do Písku pozvat lektorky s různým přístupem. Nejprve jsme do Atelieru pozvaly Janu Peškovou, zkušenou akvarelistku

z Českého Krumlova. Loňské léto jsme malovaly v přírodě (čemuž se v malířské řeči říká PLENÉR) s výtvarnicí a zpěvačkou Milli Janatkovou.

Tento rok za námi jednou měsíčně jezdí ze Slaného malířka Jana Gregorová, která ze všeho nejvíc miluje malbu květin. Rády sdílíme její nadšení a vždy se dozvíme nějaký nový fígl v technice malby. Ale hlavně si užijeme společné tvoření, sdílení a kouzlo na sebe naladěné skupiny žen. Někdy se učíme kopírováním již namalovaných akvarelů, jindy zkoušíme zachytit živé květiny nebo imprese z fotografií krajin.

Možností je nepřeberně a vypadá to, že bude dlouho trvat, než nás to přestane bavit. Kdo chce, může přijít do Atelieru v Písku v Rokycanově ulici i každý čtvrtek odpoledne, aby si osvěžil, čemu jsme se o víkendu věnovaly s lektorkou.

Akvarel je velký učitel.

Je jako život sám, učí nás uvolnění a zároveň bdělému sledování, kdy je ta pravá chvíle konat a do malby zasáhnout a kdy je naopak lépe nechat a jen pozorovat barvu, jak si hraje, proudí, teče … a ona nás za to často odmění nečekaným kouzlem. Akvarel nás učí být plně v přítomném okamžiku, učí nás pozorovat přírodu, spojit se s její tvořivou silou. Poznáváme, jak je v tom dnešním uspěchaném světě léčivé uvolnit se, a užívat si ve skupině dobrodružství s akvarelovými barvami.

Jako stopy těchto okamžiků vznikají svěží akvarelová dílka, která vám dnes představujeme na této výstavě.

Za skupinu malířek akvarelu Dáša Švecová, Ateliér v Písku .

Comments are closed